Bemålad furu. Dekor av ådermålning och liggande romber i turkosgrönt med centrerade blomsterbuketter. Daterad 1845 och med initialerna LJAD. Tre lådor med dragringar och beslag av mässing. Bredd 108, djup 56, höjd 85 cm.
Torrsprickor, avslag, ställvis färgbortfall. Lås saknas. Skador, lister saknas.