Stomme av oljad ek med snörad sits. Lösa sittplymåer i svart läder. Brännmärkta samt märkta med bricka och individuellt numrerade. Certifikat, "Certificate of authenticity - First day of reissue", medföljer. Sitthöjd 46, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Obetydligt ytslitage. Enstaka, obetydliga fläckar och ytliga märken på ett par sittplymåer.