Emy Wahlström, fat/askfat, jugend, Hugo Elmqvist, tidigt 1900-tal.
Patinerad brons med triangulär form, dekor av veteax samt möss. Signerad Emy Wahlström samt med gjutarstämplar från Hugo Elmqvist. 23 x 23 cm.
Något otydliga stämplar. Smärre slitage.