Bordslampor, ett par, Stockmann, 1900-talets mitt.

Skärm och fot i rödmålad metall, skaft i mässing och trä. Justerbar riktning och höjd (ca 32 - 40 cm).

Slitage och smärre repor. Liten mässingsskruv saknas. Ej funktionstestad. Senare sladd.

Utropspris
250 EUR