Karl Erik Ekselius, dagbädd/soffa, JOC, Vetlanda, 1960-tal.
Stomme av bok. Utfällbar. Stoppad dyna i rygg och sits med grön textilklädsel. Längd 197, sitthöjd 40, höjd 71 cm.
Ställvis slitage, märken och smärre fläckar. Torkad stoppning. Mindre trådslitna områden på klädseln.