Ilmari Lappalainen, fåtöljer, 2 st, "Laila" Asko 1950-tal.
Fast stoppad klädsel med knappar i ryggen, en stol med klarlackerade ben, den andra med brunbetsade och lackerade ben.
Bredd 81 cm, sitthöjd 37-39 cm, totalhöjd 79-80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. En stol med nedsutten stoppning.