Arne Vodder, karmstol, France & Daverkosen, Danmark, 1960-tal.
Stomme av teak, vändbar ryggbricka klädd med rotting. Sits klädd med svart skinn. Brickmärkt FD. Sitthöjd 44, bredd 63, höjd 92 cm.
Slitage. Smärre skador. Märken. Ryggbricka mycket lös, går ej att fixera.