Mahognyfanerad med skiva i kalksten, mässingsbeslag. Tre lådor med dragringar, avfasade kannelerade hörn och nedåt avsmalnande mässingsskodda ben. Bredd 103, djup 51, höjd 86 cm. Nyckel finns.
Skivan med lagningar och nagg. Smärre fanerskador och märken, repor. List saknas.