Fanérat med alm. Två fack upptill samt en låda centralt. Ett flyttbart hyllplan. Skåpdel med bakomliggande hyllplan. Längd 129, höjd 82, djup 30 cm. Nyckel finns.
Avnött. Slitage. Märken. Senare lackering. Hyllplan i skåpsdelen i annat träslag. Fanerskador.