Vico Magistretti, soffa, "Maralunga", Cassina, Italien, sent 1900-tal
Tre-sits, tygklädsel, löst liggande plymåer i sitsen, armstöd samt ryggstöd fällbara, sitthöjd 40 cm, 240x80x70 cm
Två större lagningar i ryggen som syns när ryggstödet fälls upp. Bruksslitage. Fläckar.