No. 49925. Mässing. Fodral av mahogny. Insidan märkt med pappersetikett "Mikroskop Nr. 49925 Wetzlar den 11/XII 1899". Höjd 29,5, fodralets höjd 34 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Fodralet ställvis med slitage, märken och repor.