Alf Svensson snurrfåtölj ”Contourett Roto”, DUX, 1970/80-tal.
Stoppad, textilklädd fåtölj med lös nackkudde. Snurrbar på centralfot i aluminium. Etikettmärkt. Sitthöjd 42, höjd 100 cm.
Smärre slitage. Fläckar. Smärre blekningar i textilen. Smärre märken på aluminiumdelarna.