Bukiga på tassfötter, sockerskål och gräddkanna med invändig förgyllning. Rikt dekorerade med kartuscher, blommor och bladverk. Gräddkanna, Sven Carlsson, Stiltenn, Stockholm 1968, höjd 9 cm. Sockerskål, Sven Carlsson, Stiltenn, Stockholm 1968, höjd 10 cm. Kaffekanna, GEWE, Malmö 1972, höjd 22 cm. Vikt 1480 gram.
Smärre slitage.