Njurformat och teakfanérat. Två jalusidörrar, varav en med bakomvarande lådor och en med bakomvarande barninredning. Tre lådor i en hurts. Hyllor. Längd 135, bredd 69, höjd 74,5 cm.
Ställvis slitage och märken. Vissa skador, fanérbortfall och träbortfall. En jalusidörr sitter fast. Nyckel saknas.