Bestickservis, 98 delar, silver, kontrollstämpel Christian F Heise, Köpenhamn omkring 1920

12 matskedar 20,5 cm
12 matgafflar 20,8 cm
11 matknivar 24,5 cm (varav en med annan tillverkarstämpel W&SS: Brodrene W & S Sorensen of Horsens, Horsens Solvvarefabrik)

12 bordsskedar 18 cm
12 bordsgafflar 17,8 cm
12 bordsknivar 21,3 cm
7 teskedar 14 cm
12 kaffeskedar 11 cm

1 ragusked 38 cm
1 ragusked 27 cm
1 såssked 21,5 cm
2 såsskedar 18,5 cm
1 såssked 13,5 cm
1 kompottsked 18,5 cm
1 marmeladsked 14 cm

Total vikt inkl rostfria blad 4138 gram.

Smärre slitage, enstaka delar med lagningar

Utropspris
20 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02