12 matskedar 20,5 cm
12 matgafflar 20,8 cm
11 matknivar 24,5 cm (varav en med annan tillverkarstämpel W&SS: Brodrene W & S Sorensen of Horsens, Horsens Solvvarefabrik)
12 bordsskedar 18 cm
12 bordsgafflar 17,8 cm
12 bordsknivar 21,3 cm
7 teskedar 14 cm
12 kaffeskedar 11 cm
1 ragusked 38 cm
1 ragusked 27 cm
1 såssked 21,5 cm
2 såsskedar 18,5 cm
1 såssked 13,5 cm
1 kompottsked 18,5 cm
1 marmeladsked 14 cm
Total vikt inkl rostfria blad 4138 gram.
Smärre slitage, enstaka delar med lagningar