Detaljer pläterade i 24 karats guld, vinrött konstskinn, originalbox i vinrött konstskinn,
Lins carl Zeiss planar 2,8/80 7520620, filmmagasin A12-6x6 30EU14606, linsskydd, originalbox av papp
Obetydligt slitage. ej Ej funktionstestad. Box med kantslitage. Saknar originalhandlingar smat nyckel
För att fira 50-årsdagen av introduktionen av den första Hasselblad-kameran den 6 oktober 1948 har Hasselblad tillverkat en speciell jubileumsmodell - The Hasselblad Gold Supreme.
Endast 500 specialnumrerade exemplar av Hasselblad Gold Supreme-kameran kom att produceras.