Ena svartmålad med bronserad dekor, knäande ben på claw-and-ball fötter, stoppad knapphäftad dyna. Sitthöjd 46, bredd 52, höjd 100 cm. Andra vitmålad med lös textilklädd sits, på kannelserade ben med hörnfleuroner. Sithtöjd 46, bredd 49, höjd 99 cm.
Senare målning. Slitage, krakelyr och färgbortfall. Lagningar.