Ilmari Lappalainen

(Finland, 1918-2006)
Ilmari Lappalainen
(Finland, 1918-2006)

Ilmari Lappalainen, fåtöljer, 2 st, "Laila" Asko 1950-tal och "Helena" Asko/Insofa 1990-talets slut.

"Laila", fast stoppad brun klädsel med knappar i rygg. Lackade ben i björk. Höjd 79 cm, bredd 75 cm, sitthöjd 40 cm.
"Helena", fast stoppad blå klädsel med knappar i rygg. Dragked baktill. Betsade ben i trä. Etikettmärkt. Höjd 88 cm, bredd 80 cm, sitthöjd 40 cm.

Den blåa fåtöljen har ställvis omfattande slitage på klädseln. Den bruna fåtöljen har fläckar och bruksslitage. Märken på benen.

Utropspris
400 EUR