Ilmari Lappalainen, fåtöljer, ett par, "Laila", Asko, Finland 1900-talets mitt.
Fast stoppad blå klädsel, dekorband och ryggstöd med knappar. Lackade ben. Bredd 79 cm. Sitthöjd 38 cm. Totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Smärre hål på tyget. Märken.