Cylindrisk på tre bladornerade kulfötter, invändigt förgylld och delvis förgylld utvändigt, fällbart lock med kulformat tumgrepp. Motiv av Gustaf II Adolf i profil. Livet med minnesgravyr "Minne till HW Malmling på 50 årsdagen 19 22/3 03 af Sthlms. Skorstensfej. Förening". Höjd 17 cm. Vikt 584 gram.
Smärre slitage. Gravyr.