Heikki Turunen, taklampa, modell 961-179, Stockmann Orno 1970-tal.
Yttre kupa i akryl, inre kupa i brunlackerad metall. Diameter 46 cm. Kupans höjd ca 28 cm, sladd 90 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Repor på akrylytan. Ställvis smärre färgbortfall.