Rektangulär bricka med pärlstavsbård, bläckhorn av klarglas med fattning och lock av silver, K. Anderson, Stockholm 1923. Längd 26, höjd 10 cm. Brevkniv i slät modell med gravyr, G.A. Dahlgren, Malmö (otydlig årsstämpel). Längd 26,5 cm. Silvrets vikt 463 gram.
Smärre slitage. Gravyr. Bläckhorn med mindre nagg.