Rund, delvis godronnerad med bladhölstrade hänklar. Lock med krönande blomma. Rik reliefdekor av blomster och bladverk. Bredd 23, höjd 27 cm. Vikt 974 gram.
Smärre slitage. Dekorelement på fot sitter något löst. Lock med bucklor, insidan med något ojämn form. Bristningar.