Fodral av svart sten med förgyllda detaljer och steninläggningar. Dekor av blomster och bladslingor. Urtavla med romerska siffror. Bredd 44, djup 11, höjd 45 cm. Pendel medföljer.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nagg. Kompletterad. Nyckel saknas.