Bägare och skål med lock, silver, Stockholm, 1949-61.
Skål med oval form, dekorativ lockknopp i form av jardiniär och fot med gallerkant. Invändigt förgylld. Sven Arne Gillgren, GAB, Stockholm, 1961. Längd 11,5 cm. Bägare med gravyr. WA Bolin, Stockholm, 1946. Höjd 10 cm. Total vikt 420 gram.
Smärre slitage.