Polykromt målade samt delvis förgyllda. Pojke med vinglas sittande på vintunna, 12 cm. Pojke med hatt och grön jacka, 12 cm. Putti klädd i blå 1700-talskostym 10,5 cm. Putti med vevlira, 11 cm. alla stämplade KPM i rött samt med märkt i underglasyrblått.
Smärre ytlitage. Ställvis skador; pojken med vevlira med naggad vinge, putti i blått med skadad värja, pojke på vintunnan med skadad hand (limrester) samt naggat pannband.