Tore Strindberg, "Krokus".
Signerad Tore Strindberg Sculp. Med gåvodedikation i blyerts: Till Gunnar Nordgren från bild:en 1936. Höjd 36 cm.
Nagg. Märken. En lock med skada.
Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.