Sabel m/1899, för officer vid infanteriet, samt paradskärp

Klinga med etsad och förgylld dekor. Svart stålbalja. Portopé. Längd med balja 102,5 cm. Paradskärp med hake, längd ca 100 cm.

Något slitage, fläckar och märken. Baljan med något rostangrepp.

Utropspris
3 000 SEK