Gammalfransk modell.
5 matskedar, Nils Wendelius, Uppsala, 1826, längd 22 cm.
1 matsked, Carl August Eklund, Åmål, 1890, längd 21,5 cm.
1 matsked, GAB, Stockholm, 1892, längd 21,5 cm,
1 bordsked i snarlik modell, Anders Wessman, Kristianstad, 1845, längd 20 cm.
Vikt 446 gram.
Smärre slitage. Bucklor. Gravyr.