Bestick, 15 st, silver, 1800-1900-tal

2 matskedar samt 2 matgafflar Frankrike 1800-talets första hälft, olika tillverkare, bl a Pierre-Joseph Dehanne, Paris, längd ca 21 cm

3 bordsgafflar svensk rund modell, AG Dufva Stockholm 1919, längd 18 cm

5 bordsgafflar svensk spets, olika tillverkare bl a CF Carlman, Stockholm 1917, längd 18-18,5 cm

Matsked JH Leffler, Falun 1823, svensk rund modell, längd 22 cm

Bordsgaffel dubbelrefflad modell, trol G Folcker Stockholm 1832, längd ca 17 cm

Tårtspade S Pettersson, Linköping 1867, längd 28 cm

Total vikt 875 gram

Smärre bruksslitage, monogram, gravyr

Utropspris
5 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02