Urverkets infattning mäter 14x14x9,4 mm, inkl smaragdernas infattningar blir längden 29 mm, armbandet av Gay Frères, bredd 9 mm, armbandet ej öppningsbart, ställbar längd mellan 10,2-17 cm, diamanter ca 0,38 ct totalt, de större smaragderna mäter ca 4,2x4x2,6 mm styck, total vikt ca 25,8 gram
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Smärre repor. Armbandet med lagningar.