Bertil Fridhagen, matgrupp, fem delar samt två iläggsskivor, "Reno", Bodafors, 1960-64.
Ek och teakfaner. Stolar med ribbade ryggar och fast, stoppad, textilklädd sitts. Sitthöjd 43, höjd 85 cm. Bord med två iläggsskivor à 44,5 cm. Brännmärkta. Bordets längd 145 cm, bredd 88,5 cm, höjd 73 cm.
Smärre slitage. Enstaka märken och fläckar. Fanerskada på en iläggskiva. Blekt. Ilgäggsskivor mörka i förhållande till bordsskivan.