Svante Skogh, Seffle Möbelfabrik, bl a. Matgrupp, 5 delar, 1950/60-tal.
Teak. Runt bord med två iläggsskivor. Längd 120-220, bredd 120, höjd 73 cm. Fyra stolar med rottingrygg och klädd och stoppad sits. Sitthöjd 44, höjd 84 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Märken. Skador på rotting. Senare klädsel.