Ek. Rektangulär skiva, en låda, två hurtsar med lådinredning. Mässingsbeslag. Svarvade ben. Brickmärkt Nordiska Kompaniet med ritningsnummer. Längd 147, bredd 75, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Nagg. Fläckar. Ett par lås kärvar, ett fungerar ej.