Valnöt. Profilerat och genombrutet krön, glasade pardörrar och bakomliggande hyllplan. Nederdel med två lådor, nedtill skåpsdörrar med hyllinredning bakom. På kulfötter. Bredd 102, djup 50, höjd 247 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Märken. Torrsprickor. Fanerskador.