Lackerat trä med dubbla skåpdörrar. Bakom dörrarna ett hyllplan. Dörrar med reliefdekor i skuret, förgyllt, trä. Undertill två draglådor. Mässingsbeslag. Bredd 60,5, djup 30, höjd 91 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ställvis avnött. Färgbortfall. Förstärkning.