Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, vilstol, "LC4", Cassina, Italien.
Stomme av kromat stålrör med dyna och nackkudde av svart skinn/koskinn, ställning av svart metall. märkt i metallen Cassina samt numrerad 2071, längd ca 160 cm
Bruksslitage. Avnött.