Karin Mobring, stolar, ett par, "Amiral", IKEA, 1900-talets senare del.
Stomme av kromat stål med sits och rygg av skinn, samt skinnlindade armlän. Sitthöjd 54, bredd 55, höjd 76 cm.
Slitage. Fläckar. Vissa bristningar i skinnet i armlänen. Ställvis rost.