Gunnar Asplund, taklampa, "Asplund", Ateljé Lyktan, Åhus.
Grönlackerad metall med kupa av opalglas. Etikettmärkt. Diameter 55 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Extra ring och kedjor medföljer.
Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.