Malene Müllertz, lockaskar, 2 st samt skrin, osignerat.
Stengods. Oval ask med reliefdekor, vit och mörkbrun glasyr, signerad M 03. Längd 11 cm. Ask med mörkbrun glasyr, signerad M 195. Höjd 5 cm. Skrin med glasyr i orange toner med vit fond, ej signerat. Längd 16, höjd 10 cm.
Smärre slitage. Skrin med nagg.
Malene Müllertz är en dansk keramiker född 1949. Hon utbildade sig vid Konstindustriskolan i Köpenhamn 1966 1970 och fortsatte sedan till Kunstakademiens Designskole 1973-1975. Malene Müllertz arbetade därefter vid Bing & Grøndahl i olika perioder. Hon är inspirerad av både andra kulturer och av andra konstformer, som t.ex arkitektur och skulptur. Hon har sin verkstad strax utanför Köpenhamn. Malene Müllertz former är bland de mest originella av dansk samtida keramik.