Gunnar Pohjola, "Vapenstillestånd".
Signerad och daterad -72. Gouache, passepartout 33,5 x 55 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
Gunnar Pohjola 9.11.–2.12.1973, Åbo konstmuseum.
Gunnar Pohjola 24.9.–26.11.1989, Sara Hildéns konstmuseum.