Ann-Margret Johansson Pettersson, vas, Eskilstuna Sverige, daterad -98.
Rakubränt lergods, dovt rosafärgad glasyr med inslag av silvergrått. Signerad Ann Margret -98. Höjd 42,5 cm.
Smärre slitage. Små glasyrnagg.
Ann-Margret Johansson Pettersson är en svensk konstnär som arbetar i keramik, främst rakubränt, textil och metall. Hon är utbildad vid Konstfack i Stockholm, Gerlesborgskolan Bohuslän, Kuben Örebro och vid Capellagården. Hon arbetar även som lärare på Konstlinjen Eskilstuna Folkhögskola.
Hon har deltagit i flera samlingsutställningar i Sverige och finns representerad i flera kommuner.