Gunnel Nyman, taklampor, 2 st modell 80115, Idman 1900-talets mitt.
Spakarm montering i aluminium, opalglaskupa. Bär tillverkarens plakett. Total höjd 22 cm. Diameter 25 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Bucklor. Ej funktionstestad. Tillverkningsrelaterade märken på kupornas inre kanter.