Eero Järnefelt, "Tallen från Tomasby I".
Mjukgrundetsning. Signerad med blyerts. Plåtstorlek 31,5 x 24 cm.
Åldersrelaterat slitage. Gulnad. Ej examinerad ur ram.
Heikki Malme, "Eero Järnefelt som konstgrafiker", Konstmuseet Ateneum, 2012, motsvarande avdrag avbildat på s. 59.
Onni Okkonen-Jaakko Puokka, "Finsk grafik", WSOY, Borgå 1946, motsvarande avdrag avbildat på s. 41.