Jacob Ängman, bestickservis, 83 delar, silver, "Rosenholm", GAB, Stockholm, 1941-88.
Bestående av:
12 bordskvnivar, 22 cm.
12 bordsgafflar, 19,5 cm.
8 bordsskedar, 18 cm.
12 förrättsknivar, 16,5 cm.
12 förrättsgafflar, 14 cm.
12 kaffeskedar, 12 cm.
Sardingaffel, 14 cm.
4 olika serveringsskedar, 12-15 cm.
2 serveringsgafflar, 12 cm.
Kotlettgaffel, 17,5 cm.
2 smörknivar, 16 cm.
Ostkniv, 19 cm.
Postatissked, 21 cm.
Osthyvel, 21 cm.
Såsslev, 18 cm.
Påpetare, 11 cm.
Knivar samt osthyvel med blad av rostfritt stål. Total vikt ca.3194 gram.
Bruksslitage. Smärre bucklor. Vissa tenar sneda.