Elio Martinelli, vägglampa, för Martinelli Luce, Italien 1960-tal.
Svart lackerad metall. Vridbart och justerbart skaft. Höjden justerbar med motvikt i svart stål med integrerad ljusbrytare.
Skärmen med en diameter på 40 cm. Skaftets längd 140 cm.
Ljusbrytarens röda gummiskydd har omfattande skador. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.