Manne Ihran

(Sverige, 1877-1917)
Manne Ihran
(Sverige, 1877-1917)

Manne Ihran, Vy mot Uppsala slott och Gunillaklockan från Slottsgränd.

Signerad Manne Ihran och daterad 1915. Duk/pannå 55 x 65 cm.

Motivet tagen från Västgötaspången med utsikt mot Uppsala slott med ”Imperfektum” (studenthuset som aldrig byggdes färdigt) på vänster sida.
Bergholms Imperfektum var under många år till delar studentbostäder, och fick stå kvar ända till
1965 då den stora rivningen av centrala Uppsala påbörjades.
I dag ligger Sankt Lars Katolska kyrka där.

Manne Ihran föddes i Uppsala, var son till skräddarmästaren Erik Ihran och Maria Lindman.
Manne Ihran förblev ogift.
Redan i tidiga år fanns intresset att måla och rita, vilket resulterade i att efter 4 år i Uppsala
Allmänna Läroverk så slutar Manne för att därefter börja i sin fars skrädderi.
Manne var helt autodidakt, och när hans vän Gusten Widerbäck sökte till Konstakademin så fick
Manne avstå, då hans far tyckte att det skulle vara alltför vanskligt att försörja sig som konstnär.
Motivvalet i Mannes måleri kom att huvudsakligen bli det pittoreska och enkla precis som i
stadsbilderna. Han har skildrar det Uppsala som i dag är borta, och som dagens generation ser
som pittoreskt.
När man talat om den uppländska guldåldern och dess konstnärer så får man inräkna Manne
Ihran som en av dem.
Manne lhran gick bort 1917, blott 39 år gammal.

Utropspris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801