Vikskärm, Japan, Meiji, omkring 1900.

Vikbar skärm av trä med skuren och graverad dekor. 4 delar. Hjultrissor. Mycket detaljerat och skickligt broderat silke föreställande fåglar bland växter i vattendrag. Ramens höjd 187 cm varje panels bredd 66 cm. Bildmått 140 x 56 cm.

Slitage och skador. Skador på ramen. Omfattande skador på det broderade tyget. En bildskärm lös. Lös hjultrissa.

Utropspris
250 EUR