Carlo Forcolini, golvlampa, "Hydra Terra", för Nemo. Italien, 1980-tal.
Kromad aluminium och kolfiberstång. Justerbar höjd, stommens höjd 200 cm, ljusarm längd 220 cm, fotplattans diameter 30 cm. Bär tillverkarens etikett.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage på aluminium. Ej funktionstestad.